Życie w czasach wojny

“Stulecie Winnych” to trylogia, którą napisała polska pisarka Ałbena Grabowska. Książka opowiada historię rodziny o nazwisku Winny, która zaczyna się w przeddzień pierwszej wojny światowej. Jest to dzień przyjścia na świat głównych bohaterek: Anny i Marii. Trylogia pokazuje życie rodziny Winnych od początku pierwszej wojny światowej do czasów współczesnych. 

Narodziny bliźniaczek

Pierwszy tom ma tytuł: “Stulecie winnych (tania książka i szybka wysyłka!). Ci, którzy przeżyli”. W przeddzień pierwszej wojny światowej w rodzinie Winnych rodzą się dwie dziewczynki, bliźniaczki Ania i Maria. Matka dziewczynek umiera. Dzieci zostają z ojcem, który stara się je dobrze wychować, pomimo tego, że dzień po ich narodzinach wybucha wojna. Ojcu w opiece nad dziećmi pomagają babcia i dziadek dziewczynek. Ania i Maria, pomimo niepewnych czasów wyrastają w poczuciu miłości i dobroci. Pierwszy tom trylogii rozgrywa się w latach 1914-1939.

II wojna światowa

Druga książka o tytule “Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” przedstawia trudne czasy drugiej wojny światowej. Pokazuje sytuację bombardowanej Warszawy oraz obozy koncentracyjne. Główne bohaterki dorosły, a wraz z tym przyszła odpowiedzialność. Jak sobie poradzą w kolejnym trudnym czasie w swoim życiu? Czy podejmą właściwe decyzje? Druga książka mówi też o przyjściu na świat kolejnych bliźniaczek w rodzinie. Tym razem są to córki Marii. W drugim tomie jest pokazana sytuacja rodziny w latach 1939-1968. Trzeci tom to historia w czasach powojennych. W tej książce autorka skupia się bardziej na przyszłych pokoleniach rodziny i ich życiu w kolejnych niesprzyjających okolicznościach. Opisuje czasy od zakończenia drugiego tomu do współczesności.

Ekranizacja trylogii

Trylogia została zekranizowana w formie serialu. Główne role zagrali m.in. Jan Wieczorkowski i Kinga Preis. 

O autorce

Autorka sagi Ałbena Grabowska ma korzenie polsko-bułgarskie. Z powodzeniem łączy zawód lekarki z pasją do pisania książek. Poza “Stuleciem Winnych” ma na swoim koncie także trylogię pt.: “Alicja w krainie czarów”.