Stulecie Winnych – niezwykła saga o (nie)zwykłej rodzinie

Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej to bestsellerowa saga obyczajowa. Tytułowi Winni, to z pozoru zwykła rodzina, mieszkająca w podwarszawskim Brwinowie ale żyjąca w bardzo burzliwych czasach.

Epicka saga rodzinna

Trylogia Ałbeny Grabowskiej to wspaniała i  porywająca, historia rodziny Winnych. Losy bohaterów są  zarazem wzruszające i piękne,  momentami tragiczne. Wszystko to sprawia, że potrafią przyciągnąć uwagę czytelnika na długo. Winni, to z pozoru zwykli ludzie, którzy żyją w bardzo niespokojnych czasach. Na “Stulecie Winnych” składają się trzy książki:

–  “Ci, którzy przeżyli”,

– “Ci, którzy walczyli”,

– “Ci, którzy wierzyli”.

Każda z nich opisuje losy jednego pokolenia rodziny z Brwinowa. Na blisko siedmiuset stronach, autorka zapoznaje czytelników z nietuzinkowymi członkami rodu Winnych, który okazuje się wcale nie taki zwykły a na pewno nie przeciętny. Dodatkowo, znakiem charakterystycznym tytułowej rodziny, są narodziny bliźniaczek w każdym z pokoleń.

Zwykła rodzina, niezwykłe czasy.

Równie dużo miejsca co losom rodziny Winnych, Ałbena Grabowska poświęciła historii Polski. Akcja książek osadzona jest na tle ważnych historycznych wydarzeń, często dramatycznych. Mamy tutaj mocno zaakcentowane obie wojny światowe, czasy komunizmu, stanu wojennego aż do współczesności.

Dzieje Winnych są poruszające, burzliwe, czasem smutne, czasem tragiczne ale zawsze piękne i wciągające od pierwszej strony do ostatniej. Okraszone dużą dawką historii, tworzą epicką opowieść, którą pochłania się z przyjemnością i niecierpliwością. Emocji i wydarzeń nie brakuje. Losy rodziny bywają zaskakujące ale zawsze fascynujące. Ałbena Grabowska pisze bardzo pięknym językiem, stworzone przez nią postacie są barwne, charyzmatyczne. Zwłaszcza kobiety z rodziny Winnych. 

Ałbena Grabowska to pisarka i praktykująca lekarka jednocześnie, mieszkanka podwarszawskiego Brwinowa, podobnie jak stworzeni przez nią Winni. Za pierwszą część “Stulecia Winnych” otrzymała Pióro, nagrodę czytelniczek na Festiwalu Literatury Kobiet “Pióro i Pazur”.