ODPŁYW

Wystawa Artystyczna

 • Ideą wystawy jest zwrócenie problemu na zjawisko utraty wody z naszego codziennego życia, spowodowanego działaniami ludzi – nas wszystkich, nie tylko podczas wykonywania codziennych czynności, ale także w trakcie działań szerzej rozumianych. Na wystawę składa
  się jedenaście studenckich animacji, obrazujących zagadnienia, które mogą doprowadzić do
  trudnej przyszłości, jakiej nikt jeszcze nie zaznał.

   

  Oprawę muzyczną przygotował Robert Rychlicki:
  https://www.facebook.com/Ursu-330788721191800/

Cieknące krany

Alicja Krajewska

 • Woda należy do zasobów naturalnych i właśnie się kończy. Coroczne susze nie są już czymś obcym, co powinno być dla nas sygnałem alarmowym. Problem cieknących kranów jest jednym z przyczyn utrudnionego dostępu do wody pitnej i dotyczy każdego domostwa. Wszyscy więc powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę.

   

  Obecne badania pokazują, że jeden cieknący kran to aż 5 000 litrów utraconej wody rocznie. Bardzo często małe usterki mogą prowadzić do ogromnych strat finansowych, a przede wszystkim ekologicznych. Mogą być nawet przyczyną pogorszenia jakości wody.


  Co Ty możesz zrobić, aby uniknąć katastrofy ekologicznej? Po pierwsze upewnij się, że Twój kran nie przecieka oraz skontroluj jakość swojej spłuczki toaletowej. Po drugie edukuj swoje otoczenie na temat powagi sytuacji związanej z nadmiernym zużyciem wody. Na koniec włącz się w akcje społeczne skupiające się na rozwiązaniu tego problemu.

Obowiązki domowe

Anastasiia Utkina

 • Używaj wody oszczędnie

  Władze, ekolodzy i naukowcy nieustannie naciskają na zwykłych konsumentów, starając się wzywać do świadomej konsumpcji cennego zasobu naturalnego, jakim jest woda. Ogromna ilość ścieków gromadzi się niepostrzeżenie. Składa się na nie woda ze wszystkich procesów domowych, przy których odkręcany jest kran.

  Ile wody zużywa dziennie jedna osoba?

  Gotowanie – 3-4 litry;

  Mycie naczyń – średnio 10 litrów;

  Pranie i sprzątanie – 100 litrów.
  Higiena osobista – 50-150 litrów


  Jak zmniejszyć zużycie wody?
  1. Wybierz baterie jednouchwytowe – są one bardziej ekonomiczne, niż te z dwoma zaworami, ponieważ pomagają szybciej wybrać wskazaną temperaturę wody. Za każdym razem w procesie regulacji dwóch zaworów, bezcelowo spływa kilka litrów wody.
  2. Używaj zmywarki, zamiast ręcznego mycia naczyń.
  3. Ponownie wykorzystuj wodę.
  4. Usuwaj wycieki na czas. Jeśli woda kapie z kranu, płacisz co najmniej za 1000 litrów więcej miesięcznie.
  5. Używaj specjalnych trybów prania.

Wysychanie Wody

boghdan klimchuk

 • Deszcz zmarnowany – czyli woda, która nie wraca do gruntu.

  W naturze nic się nie marnuje. Deszcz tworzony jest z wilgoci, która paruje z gruntów i tworzy chmury, a potem spada na ziemię, żeby znów nawodnić teren. Cykl ten powtarza się w nieskończoność, ale jest coś, co może mu przeszkodzić. Beton i asfalt.

  Jeśli spadający deszcz nie dociera do gruntu, to wiele roślin nie jest w stanie otrzymać życiodajnej wody. Pozostawione samym sobie w betonowej dżungli często wysychają, ponieważ korzenie nie są w stanie pobrać dość wilgoci z niewielkiej ilości gruntu, jaką im przydziela miasto.

  Zamiast oddać naturze wodę, ludzie wynaleźli system odpływów, który osusza ulicę z deszczówki. Gdyby ta woda pozostała na ulicach, być może wilgoć pozwoliłaby takim roślinom jak mech rozwijać się na betonowych powierzchniach. Pozostawione samym sobie, rośliny mogłyby nawet urosnąć i rozbić asfalt.

  Przyroda jest silniejsza od człowieka, ale mało kto to rozumie, mało kto pamięta, że jest w ogóle przyroda, o którą trzeba dbać.

Opory do zapory

joanna fujarska

 • Opory do zapory

   

  Tama ma na pewno kilka plusów – tworzy wiele nowych miejsc pracy, energia spadku wody przyczynia się do czerpania zielonej energii, a zbiornik umożliwia uprawianie sportów wodnych.

  Niestety minusów jest więcej. Do sportów i rekreacji ludzie chętniej wybierają Mazury, niż zbiorniki retencyjne. Zalewanie kolejnych obszarów naturalnych, w celu zbudowania zbiornika i spowolnienie biegu rzeki, spowoduje zniszczenie siedlisk roślin i zwierząt. Co za tym idzie, z krajobrazu znikną niektóre rośliny, owady, ryby, a nawet kilkanaście gatunków ptaków chronionych, często zagrożonych w skali Europy. Znikną również ryby wędrowne, które nie mają możliwości przedostania się przez tamę.

  Trend regulacji rzek nizinnych był popularny w Europie kilkanaście lat temu. Nie tylko nie zapobiegł powodziom, ale znacznie utrudnił procesy samooczyszczania się rzeki, niszcząc cenne obszary przyrodnicze. Teraz wiele krajów Europy zachodniej wydaje olbrzymie środki, starając się zrekompensować przyrodzie błędne decyzje.

Wycinka drzew

justyna bogucka

 • Nadmierne wycinanie lasów

  Las to jeden z najważniejszych kompleksów roślinnych na Ziemi. Daje schronienie dla wielu gatunków zwierząt, dba o gospodarkę wodną oraz ma wpływ na ilość uwalnianego dwutlenku węgla do atmosfery.

  Jakie tragiczne skutki mogą wystąpić?

  Wycinka drzew jest prostym mechanizmem do zagospodarowania działki pod nasz projekt. Zamiast pozbywać się potrzebnej fauny, powinniśmy uwzględniać w projekcie umiejscowienie poszczególnych drzew, tak aby nie wyniszczać środowiska, ze względu na nowe budownictwo. Najgorszym możliwym skutkiem wycinki lasów jest pustynnienie terenu, czyli niewchłanianie przez ziemię wody deszczowej, co skutkuje jej wysuszeniem.

Fabryki Odzieżowe

karolina sobczyk

 • Mówi się dużo o krótszych kąpielach, lub domykaniu kranu w zlewie, aby zaoszczędzić wodę.
  I chodź jest to oczywiście bardzo ważne, to jednak głównym konsumentem wody pitnej są fabryki odzieżowe.
  Każdego roku pochłaniają one aż 1,5 TRYLIONÓW litrów wody. Szacuje się, że na wyprodukowanie zaledwie 1kg bawełny, potrzeba 20tys. litrów wody. Przez produkcję odzieży na tak dużą skalę, coraz większe obszary Ziemi zostają wysuszone, a razem z ich wymarciem, zabierają ze sobą wiele cennych zwierząt oraz roślin.

Wanna

kinga kaczewiak

 • Jak kamień w wodę

                  Chciałoby się rzec, że łatwo zgubić coś w otchłani wody, ale przecież to niedorzeczne, żeby zgubić ją samą. A jednak jesteśmy na szybkiej drodze, aby tak się stało.   

  Do  napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba ok. 150 litrów wody, zaś średnio w czasie prysznica zużywa się 15 litrów wody na minutę. Czy w takim razie oznacza to, że prysznic jest najlepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Jeżeli nasz prysznic trwa dłużej niż 10 minut, może on zużyć dużo więcej wody niż podczas samej kąpieli.

  Mając już jednak tę świadomość, łatwiej nam jest podjąć wybór lub jakieś konkretne działanie. Może być nim na przykład zmniejszenie ciśnienia w słuchawce prysznicowej  czy też zakręcanie strumienia wody podczas namydlania. Oprócz oszczędności naszego płynnego surowca, zaletą jest również niewątpliwie mniejsze cierpienie naszego portfela.

Topnienie lodowców

Magdalena Mazur

 • Topnienie Lodowców

  Wyobraź sobie, że masz szklankę wody i wrzucasz do niej kostkę lodu. Z lekcji fizyki wiadomo, że poziom wody podniesie się, a kiedy ta sama kostka się roztopi ten poziom zostanie taki sam. Tak właśnie dzieje się w przypadku swobodnie dryfujących gór lodowych w oceanach. Inaczej to wygląda, jeśli lądolody, znajdujące się na kontynentach, pod wpływem globalnego ocieplenia zaczną drastycznie osuwać się do wód.

  Jakie mogą być konsekwencje?
  Ogromne migracje wśród lądowej ludności, zmniejszenie gospodarki o 30%, utrudnienie oddychania przez uwolnienie metanu, zawartego w lodowcach do atmosfery , zwiększenie opadów deszczu, wymieranie wielu gatunków zwierząt czy fala głodu.

  Jak to powstrzymać?
  Aby spowolnić proces topnienia należy zapobiec uwalnianiu gazów cieplarnianych do atmosfery. Możemy to robić w naszym zaciszu domowym, dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii takich jak: energia słoneczna, wodna lub wietrzna. Warto też wspierać organizacje, zajmujące się zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz trudniących się technologią odsalania wód.

Osuszanie

Natalia Lewandowska

 • Osuszanie gleby.

  Osuszanie Gleby jest zjawiskiem tak popularnym, że nie jest uznawane za coś szkodliwego. Osusza się glebę w celach prywatnych, korporacje i firmy od lat osuszają grunty pod budowę swoich fabryk, osiedli, rozbudowę dróg, oraz terenów potrzebnych do uprawy roli i hodowli zwierząt. Zabierają kawałki bagien, wrzosowisk, mokradeł, rozlewisk i tym podobnych, nie dbając o konsekwencje.

  Podmokłe tereny stanowią często rzadkie ekosystemy, dające schronienie unikalnym gatunkom różnych zwierząt, o delikatnej równowadze biologicznej. Każda zmiana poziomu wody może mieć negatywne skutki dla wegetacji oraz wpłynąć na łańcuch rozwoju żyjących tam zwierząt, od gadów i płazów po rzadkie gatunki ptaków.

  Osuszanie stanowi bezmyślne ograniczanie zasobów wody w gruncie ziemskim. Takie tereny tracą umiejętność samoregulacji gospodarki wodnej, co prowadzi do potrzeby nawadniania ich przez człowieka i ciągłego nadzoru. W ten sposób tracimy nawet więcej wody, niż jest to potrzebne i powoli, ale nieustannie zwiększamy ryzyko pożarów i suszy w Polsce i na świecie.

TRawniki

nguyen khac

 • Wybuchające korzenie

               Co rok notuje się, że zasoby w wody w Polsce maleją. Mimo to wykorzystujemy ogromne ilości wody dziennie.

  Do podlewania trawnika potrzebujemy przeciętnie 5 litrów wody/m2 w ciągu doby. Dzienne zapotrzebowanie roślin w rabatach wynosi od 5-20 litrów wody/m2. Jeśli przeliczymy zapotrzebowanie wody dla ogrodu w skali miesiąca, a nawet w skali rocznej tworzą się ogromne sumy.  Warto zaznaczyć, że nie każda roślina potrzebuje dużej ilości wody i często mimo dobrych chęci je przelewamy, marnując w ten sposób jeszcze więcej wody.

  Co możemy robić, żeby  temu zapobiec? Najprostszym rozwiązaniem będzie podlewanie ogrodu przy pomocy węża ogrodowego z końcówką ze zraszaczem lub sam zraszacz ogrodowy. Wyposażenie ogrodu w czujnik wilgotności i deszczu będzie dodatkową pomocą – nie każda roślina potrzebuje litrów wody. Z kolei najoszczędniejszym i najbardziej ekologicznym bedzie przede wszystkim zbieranie poczciwej deszczówki.

Odpływ

Odpływ © 2021